…Deserter

…ASKER KAÇAĞI

…DESERTER / …LIPOTAKTIS
Yunanistan, 1988, DCP, Renkli, 121’
Yunanca; Türkçe ve İngilizce Altyazılı

9 Haziran Perşembe – 15:00
sinopsis

Taşrada bir kaplıca kasabasındaki evine geri dönen asker kaçağı Manolis’in tek bir isteği vardır; topluma dahil olmak. Atina’dan birlikte geldiği, gizlediği sevgilisi Hristos, onun asi karakterine hayranlık duyarken, cinsel yönelimini gizlemesi ve görünüşte zahmetsizce, toplumun çelişkilerine katlanmasını da acıyla izler. Kasaba yerel turizm işletmeleri sayesinde zenginleşirken, para da insanları birbirine bağlayan tek unsur olmuştur. Kısa yoldan para kazanma ve kontrolsüz ticaret ortamı, Manolis’e toplumda yeniden kabul görme imkânı sunarken, Hristos onun bu dönüşümünün sessiz tanığı olur. George Korras ve Christos Voupouras’ın birlikte yazıp yönettikleri ve kurgusunu üstlendikleri filmleri “Asker Kaçağı”, sınırlara başkaldıran Manolis’in topluma uyumlanması ve kendine yabancılaşması üzerinden dönemin kırsal Yunan toplumundaki erkekliğin yıkıcı doğasını tarifliyor.

Filmin yenilenmiş dijital kopyası, Yunan Film Akademisi’nin “Motherland, I See You” projesi kapsamında hazırlanmıştır.

 

Yönetmen: Giorgos Korras
Christos Voupouras
Senaryo: Giorgos Korras
Christos Voupouras
Görüntü Yönetmeni: Andreas Bellis
Kurgu: George Korras
Christos Voupouras
Müzik: Eleni Karaindrou
Oyuncular:
Stelios Mainas
Leonidas Nomikos
Toula Stathopoulou
Stelios Pavlou
Cinda Stefanopoulou
Giorgos Yiannopoulos
Yapımcı: George Korras
Christos Voupouras
Yapım: Greek Film Center
Greek State TV

ÖDÜLLER

Selanik FF En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu 1988
Turin Gay FF En İyi Film 1989

GIORGOS KORRAS

1948’de Derveni’de doğdu. Atina Üniversitesi’nde Yunan Tarihi ve Edebiyatı; Stavrakos Okulu’nda sinema eğitimi aldı. Çeşitli dergi ve gazetelerde eleştirmen olarak çalıştı. Çok sayıda filmin kurgusunda çalıştı.

CHRISTOS VOUPOURAS

1954’te Midilli’de dünyaya geldi. Atina’da sinema eğitimi aldı. 2014’te kısa hikayelerini o“At the dead-end of Asomaton street” ve “7 kinds of wrath” isimleriyle kitaplaştırdı. İki yönetmen, dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan “…lipotaktis” adlı filmle başlayan birlikteliklerini 1997’de “Mirupafshim” (1997) ile sürdürdürler. İkilinin ayrıca, “Mirupafshim tha pei kali antamosi” adlı ortak kitapları vardır. Korras son 25 yıldır özel okullarda ve Selanik Aristotle Üniversitesi Film Bölümü’nde Film Estetiği dersleri verirken, Voupouras da yazmaya devam ediyor

Exit mobile version
%%footer%%