John the Violent

ZORBA YANNİS

John the Violent Ioannis o Viaios
Yunanistan, 1973, DCP, S&B, 180’ 
Yunanca; Türkçe ve İngilizce Altyazılı

8 Haziran Çarşamba – 18:00
sinopsis

Atina’da ıssız bir sokakta gece yarısı. Genç bir kadın, gölgelerin içine gizlenmiş bir yabancı tarafından bıçaklanarak öldürülür. Suçlu olduğu iddia edilen Yanis Zahos, kadınları öldürmeyi hayal eden, akli dengesi yerinde olmayan genç bir adamdır. Bunun ona güç verdiğine ve erkekliğini toplumun ondan beklediği şekilde doğruladığına inanmaktadır. Tutuklandıktan hemen sonra cinayeti işlediğini itiraf eder, ama duruşma esnasında ifadesinin tutarsız ve basında okuduklarından ibaret olduğu ortaya çıkar. Gerçeğin arayışı muallak kalır; toplum ile birey arasındaki çatışma devam eder.
Tonia Marketaki’nin modern Yunan sinemasında bir dönüm noktası olan bu ilk filmi, gerçek bir cinayete dayanıyor. Gerçeğin birçok yüzü ve suçlusu olduğunu söyleyen Marketaki, suça odaklanmak yerine kadınların toplumsal baskı altında nasıl ezildiğini anlatarak
zamanının çok ötesinde bir feminist bakış getiriyor. Film, işlediği suçu gururla taşıyan bir katilin zihninin labirentlerinde dolaşarak, cunta döneminde belirsizlik ve kayıtsızlıkla boğuşan bir toplumun fotoğrafını çekiyor.

Filmin yenilenmiş dijital kopyası, Yunan Film Akademisi’nin “Motherland, I See You” projesi kapsamında hazırlanmıştır.
Yönetmen: Tonia Marketaki
Senaryo: Tonia Marketaki
Görüntü Yönetmeni: Giorgos Arvanitis
Giorgos Panousopoulos
Kurgu: Giorgos Korras
Oyuncular:
Manolis Logiadis
Mika Flora
Vangelis Kazan
Minas Chatzissavas
Takis Doukakos
Mairi Metaxa
Nikitas Tsakiroglou
Lida Protopsalti
Malaina Anousaki
Kostas Arzoglou
Yapımcı: Tonia Marketaki

 

 

ÖDÜLLER

Selanik FF Onursal Ödül, En İyi Yönetmen, En İyi
Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo 1973

 
TONIA MARKETAKI

1942’de Atina’da dünyaya geldi. Paris’teki efsanevi sinema okulu IDHEC’e seçildi. Yönetmen olmak istemesine rağmen, kadınlara pek de fırsat verilmeyen bir dönemdi ve görüntü yönetmenliği okudu. 1967’de ilk kısa filmi “John and the Road”u çekene dek sinema eleştirmenliği yaptı. Yunanistan’daki askeri diktatörlük döneminde tutuklandı ve hapsedildi. Tarım Bakanlığı’nda çiftçiler için eğitici filmlerini çekerken Cezayir’e kaçtı. 1973’te Yunanistan’a döndü ve ilk filmi “Violent John”u yönetti. Film, Selanik Film Festivali’nde ödüller aldı ve Berlinale’nin Forum bölümünde gösterildi. “The Price of Love” (1984) ve “Crystal Nights” (1991) adlı filmleri de yöneten Marketaki, 1994’te Atina’da hayat veda etti.

Exit mobile version
%%footer%%