MANIA

ÇILGINLIK

Mania / Mania
Yunanistan, 1985, DCP, Renkli Colour, 92’ 
Yunanca; Türkçe ve İngilizce Altyazılı

10 Haziran Cuma – 17:00
SİNOPSİS

Çok uluslu bir bilişim şirketinde program analisti olarak çalışan 30 yaşındaki Zoi, aynı zamanda evli ve iki çocuk annesidir. ABD’de özel bir eğitim programına seçilen tek kadın olduğunu yeni öğrenmiştir. Zekasıyla bu başarıya ulaşmış Zoi’nin bilmediği bir şey vardır; o da, anılarının ve ilkel içgüdülerinin, bilinçaltını, işini ve tüm kimliğini kontrolü dışında nasıl etkilediğidir. Sıcakların insanı çileden çıkardığı bir yaz günü ailesi ile birlikte Yunan Milli Parkı’na giden 
Zoi’nin başına gelen bir olay, onun karanlık iç güdülerine boyun eğmesine, yavaş yavaş tüm kimlik duygusunu kaybetmesine ve avlanan bir hayvan gibi kaçmasına neden olur. Eşi ve kızları onu kurtarmak için umutsuz bir çabaya girer.
Giorgos Panousopoulos yazıp yönettiği, aynı zamanda yapımcılığını, kurgusunu ve görüntü yönetmenliğini de üstlendiği “Çılgınlık”, Euripides oyunu ‘Bakkhalar’ ile açıkça bir diyalog kuruyor ve tragedyayı modern bakışla yeniden yaratıyor. Bakkhalar’ın kadınları gibi sınır ve kural tanımaz birine dönüşen Zoi’nin yaşadıkları; insanlığın dünyevi ile uhrevi, içgüdü ile akıl arasındaki ezeli mücadelesini de somutlaştırıyor. Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı için yarışmış “Çılgınlık”, izleyiciyi Dionysos’un müziği ve başkaldırısına çağıran Nikos Xydakis imzalı müzikleri ile de baştan çıkarıcı bir film.

Filmin yenilenmiş dijital kopyası, Yunan Film Akademisi’nin “Motherland, I See You” projesi kapsamında hazırlanmıştır.

 

 

Yönetmen: Giorgos Panousopoulos
Senaryo: Giorgos Panousopoulos
Görüntü Yönetmeni: Giorgos Panousopoulos
Kurgu: Giorgos Panousopoulos
Müzik: Nikos Xydakis
Oyuncular: Alessandra Vanzi
Aris Retsos
Antonis Theodorakopoulos
Stavros Xenidis
Yapımcı: Giorgos Panousopoulos
Yorgos Tsemberopoulos
Yapım: Synergasia Ltd
Greek Film Center
Spentzos films

GIORGOS PANOUSOPOULOS

1942’de Atina’da dünyaya geldi. İlk uzun filmi “Honeymoon”, 1979 yılında Selanik Film Festivali’nde En İyi Yeni Yönetmen, Erkek Oyuncu ve Kadın Oyuncu ödüllerini kazandı. Üçüncü filmi olan ve adını uluslararası alanda duyuran “Mania” (1985), Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı için yarıştı. 1964 ve 2018 yılları arasında 37 filmde çalıştı.

tr_TR