Morning Patrol

SABAH DEVRIYESI

Morning Patrol / Proini Peripolos
Yunanistan, 1987, DCP, Renkli, 86’ 
Yunanca; Türkçe ve İngilizce Altyazılı

11 Haziran Cumartesi – 19:00
SİNOPSİS

Kıyamet sonrası bir dünya. Hafızasını yitirmiş bir kadın, yıkılmış ve terk edilmiş şehrin kalıntıları arasında dolaşıyor. Yasak Bölge’den geçip Deniz’e ulaşmak istiyor. Her yerde aldatıcı tuzaklar pusuda beklerken, Sabah Devriyesi de peşindedir. Şehrin mekanizmaları ise durdurulamaz şekilde işlemektedir. Elektronik sesler, olmayan vatandaşları şehri terk etmeleri için uyarır.
Hayatta kalmış çok az insandan biri olan ve şehri koruyan bir adam aniden kadına yaklaşır ve Deniz’e ulaşması için ona yardım edeceğini söyler. Birbirlerine sığınıp geçmişi hatırlamaya ve bu felakete bir anlam vermeye çalışırlar. Şiddet ve ölümle çevrili, tahammülü zor bir dünyada aşık olmanın ne anlamı olabilir ki?
Nikos Nikolaidis’in Daphne Du Maurier, Phillip K. Dick, Raymond Chandler ve Herman Raucher gibi yazarların eserlerinden ilhâm ve alıntılarla yazıp yönettiği film, post apokaliptik bilimkurgu sinemasının gizli hazinelerinden.

Filmin yenilenmiş İngilizce altyazılı dijital kopyası, “Motherland, I See You” projesi kapsamında 2020 yılında, Nikos Nikolaidis’in varisleri tarafından hazırlanmıştır.

Yönetmen: Nikos Nikolaidis
Senaryo: Nikos Nikolaidis
Görüntü Yönetmeni: Dinos Katsouridis
Kurgu: Andreas Andreadakis
Müzik: Giorgos Hatzinasios
Oyuncular: Michelle Valley
Takis Spiridakis
Panos Thanassoulis
Takis Loukatos
Yapımcı: Nikos Nikolaidis
Marie-Louise Bartholomew
Yapım: Greek Film Center

 
 
ÖDÜLLER

Selanik FF En İyi Yönetmen 1987

NIKOS NIKOLAIDIS

1939’da Atina’da dünyaya geldi. 1962’de “Lacrimae Rerum” adlı kısa film ile yönetmenliğe başladı. 1975’te çektiği ilk uzun metrajlı filmi “Evridiki BA 2037” ile Selanik Film Festivali’nde En İyi Yeni Yönetmen seçildi. Filmleri ulusal ve uluslararası bir çok festivalde büyük ilgi gördü. 200’ün üzerinde reklam filmine de imza atan yönetmen, 2007’de Atina’da yaşama veda etti.

Exit mobile version
%%footer%%