Olga Robards

OLGA ROBARDS

Yunanistan, 1989, DCP, Renkli, 86’
Yunanca; Türkçe ve İngilizce Altyazılı

10 Haziran Cuma – 15:00
SİNOPSİS

Atina, seçkin Arap iş insanlarının seri cinayetleriyle çalkalanırken, genç hırsız Dimitris yanlışlıkla katilin kimliğini keşfeder. Adının Olga Robards olduğunu öğreneceği bu karizmatik Yunan-Amerikalı kadını ne pahasına olursa olsun tanımaya karar verir ve bunun için de suç konularında uzman, kaçak münzevi bir adam olan “Filozof”tan yardım ister.
Christos Vakalopoulos’un birçok filminde birlikte çalıştığı fetiş oyuncusu Olia Lazaridou’dan büyüleyici bir femme fatale yarattığı “Olga Robards”, gerilimden film noir’a, aksiyondan komediye, türler arasında geziyor ve Andreas Sinanos’un Selanik Film Festivali’nden ödüllü  görüntüleri eşliğinde 80’ler Atina’sını büyülü bir şekilde resmediyor.

Yönetmen: Christos Vakalopoulos
Senaryo: Christos Vakalopoulos
Antonis Kioukas
Görüntü Yönetmeni: Andreas Sinanos
Kurgu: Kostas Iordanidis
Müzik: Nikos Xydakis
Oyuncular: Olia Lazaridou
Antonis Kafetzopoulos
Giorgos Symeonidis
Stavros Tsiolis
Kostas Tsakonas
Yapımcı: Hristos Vakalopoulos
Yapım: Greek Film Center
Greek State TV

ÖDÜLLER

Selanik FF En İyi Görüntü 1989

HRISTOS VAKALOPOULOS

1956’da Atina’da dünyaya geldi. Atina’da ekonomi, Paris’te sinema okudu. Çeşitli gazete ve dergilerde film eleştirmeni olarak çalıştı. 80’lerin ortasında kısa filmlerle başladığı yönetmenlikte, “Olga Robards” (1989) ve Selanik Film Festivali’nde En İyi Yönetmen seçildiği “Parakalo, gynaikes, mi klaite …” (1992) adlı uzun filmleri yönetti. 1993’te Atina’da yaşama veda etti.

Exit mobile version
%%footer%%