Tatbikat

AÇILIŞ FİLMİ: Tatbikat

Reconstruction
Αναπαράσταση / Anaparastasi
Theo Angelopoulos, 1970

Yunanistan, 1970, DCP, S&B, 98’ 

Yunanca; Türkçe ve İngilizce Altyazılı

7 Haziran Sali – 15:00
SİNOPSİS

Yunanistan’da Pindus dağının eteklerindeki Timfea köyünün nüfusu 1939’da 1250 iken, işçi göçlerinin yoğun yaşandığı 60’larda 85 kişiye düşer. Angelopoulos ilk uzun filmi de olan “Tatbikat”ta, bu köyde gerçekten yaşanmış bir tutku suçu haberinden yola çıkar ve cinayetin yeniden canlandırılmasını belgelerken, tüm ülkede yaşanan ekonomik çöküşü de tarifler. İşçi olarak gittiği Almanya’dan yeni dönmüş eşini, sevgilisinin de yardımıyla öldüren Klitemnistra’nın, cinayeti nasıl işlediğinin zamansız hikâyesini tanıkların canlandırmaları eşliğinde anlatan film, bu eylemin aslında köydeki ekonomik koşullarla ne kadar bağlantılı olduğunun sorusunu da sorar. Cinayet anını görmesek de, olayların birebir canlandırılması esnasında savcının soruları, olay sekansları ve Angelopoulos’un da dahil olduğu televizyon ekibinin çektiği belgesel üzerinden dönemin gerçeklerine daha çok yaklaşırız. 
Angelopoulos’un Selanik Film Festivali’nde En İyi Yeni Yönetmen seçildiği ve Berlin Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülü’nü kazandığı filmi, sinema tarihçilerince Yeni Yunanistan Sineması’nın doğuşu olarak
nitelendiriliyor.

Filmin yenilenmiş kopyası, Theo Angelopoulos’un ailesinin katkılarıyla hazırlanmıştır.

Yönetmen: Theo Angelopoulos
Senaryo: Theo Angelopoulos Stratis Karras Thanasis Valtinos
Görüntü Yönetmeni: Giorgos Arvaniti
Kurgu: Takis Davlopoulos
Oyuncular: Toula Stathopoulou, Yannis Totsikas, Thanos Grammenos, Petros Hoedas,
Yapımcı: Giorgis Samiotis

 
ÖDÜLLER

Selanik FF En İyi Sanat Filmi, En İyi Yeni Yönetmen,
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Görüntü,
Yunan Film Eleştirmenleri Birliği Ödülü En İyi Film
1970
Berlin FF FIPRESCI Ödülü 1971

THEO ANGELOPOULOS

1935’te Atina’da doğdu. Atina’da hukuk okudu. Sorbonne’a girmek için Paris’e gitti, ancak kısa süre sonra IDHEC film okulunda eğitime başladı. 1964-1967 yılları arasında gazeteci ve film eleştirmeni olarak çalıştı. İlk kısa filmi “The Broadcast”i 1968’de çekti. 1970’lerden başlayarak “Days of ’36 / 1936 Günleri” (1972), “Alexander the Great / Büyük İskender” (1980), “The Suspended Step of the Stor / Leyleğin Geciken Adımı” (1991), “Ulysses’ Gaze / Ulysse’in Bakışı” (1995), “Eternity and a Day / Sonsuzluk ve Bir Gün”(1998) gibi filmleri ile uluslararası bir başarı yakaladı ve Avrupa’nın en önemli auteurleri arasında yer aldı. “The Other Sea” isimli son filmini bitiremeden, 2012’de Pire’de yaşama veda etti.

Exit mobile version
%%footer%%