STONE YEARS

TAŞTAN YILLAR

Stone Years / Petrina Hronia
Yunanistan, 1985, DCP, Renkli, 135’ 
Yunanca; Türkçe ve İngilizce Altyazılı

12 Haziran Pazar – 13:00
sinopsis

Eleni ve Babis 20’li yaşlarının başında tanışıp aşık olur, kısa bir süre sonra Babis yasadışı faaliyetten tutuklanır ve uzun süreli hapis cezasına çarptırılır. Eleni de aranmaktadır, Atina’ya gider ve orada kaçak olarak yaşamaya çalışır. 1966 yılı sonlarında Babis serbest bırakılır ve ilk defa birlikte olurlar. Eleni hamile kalır. Ama bir anlık dikkatsizlik onu ele verir ve Averof hapishanesine gönderilir. Çocuğunu orada doğurur ve onu 1967 albaylar cuntası tarafından hapse atılan diğer siyasi mahkumların yardımıyla büyütür. Darbe sonrasında gizlenen Babis tutuklanır ve Averof hapishanesinin erkekler koğuşuna kapatılır. Orada, parmaklıklar arasından, çocuğunu ilk kez uzaktan görür. Birçok kez talep ettikleri evlenme iznini almayı sonunda başarırlar ve nikah hapishanede kıyılır. Ancak 1974 yılında, cuntanın devrilmesinden sonra, artık 7 yaşındaki oğulları ile beraber aile olarak yaşayabileceklerdir.

Kuşağının önde gelen auteur yönetmenlerinden Pantelis Voulgaris’in gerçek bir olaydan yola çıkarak yazıp yönettiği “Taştan Yıllar”, aşka ve özgürlüğe olduğu kadar birbirlerine de hasret kalmış iki sıradan insan hakkında büyüleyici bir hikâye. Yunanistan sinemasının en önemli kadın oyuncularından Themis Bazaka’nın Venedik, Selanik ve Valencia film festivallerinde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü almış performansıyla da hafızalara yerleşen film, politik sinemanın klasiklerinden.

Yönetmen: Pantelis Voulgaris
Senaryo: Pantelis Voulgaris
Görüntü Yönetmeni: Giorgos Arvanitis
Kurgu: Andreas Andreadakis
Müzik: Stamatis Spanoudakis
Oyuncular: Themis Bazaka
Dimitris Katalifos
Martha Martika
Eirini Inglesi
Nikos Birbilis
Yapımcı: Pantelis Voulgaris
Yapım: Greek Film Center
Greek State TV

 
 
ÖDÜLLER

Venedik FF Özel Mansiyon – En İyi Kadın Oyuncu,
OCIC Ödülü 1985
Selanik FF En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi
Kadın Oyuncu, Yunan Film Eleştirmenleri Birliği
Ödülü En İyi Film 1985
Valencia FF En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Müzik 1986

PANTELIS VULGARIS

1940’ta Atina’da dünyaya geldi. Stavraku Film Okulu’nda eğitim gördü ve birçok filmde yönetmen yardımcılığı yaptı. “O kleftis” (1965), “Tzimis o Tigris” (1966) gibi ödüllü kısa filmlerinin ardından 1972’de çektiği ilk uzun filmi “To proxenio tis Annas”, Berlin’de FIPRESCI Ödülü’nü aldı ve Selanik’te En İyi Film seçildi. Yunanistan televizyonu için bir çok belgesel üreten yönetmen, şair Yiannis Ritsos ile ilgili bir belgesele de imza attı. 1995 yılında New York Modern Sanat Müzesi’nde retrospektifiyle yer alan yönetmenin son filmi 2017’de yönettiği “To teleftaio simeioma”dır.

Exit mobile version
%%footer%%