The Crossing

GEÇİT

THE CROSSING / TO PERASMA
Yunanistan, 1989, mp4, Renkli, 90’ 
Yunanca; Türkçe ve İngilizce Altyazılı

9 Haziran Perşembe – 13:00
sinopsis

Askerliğini tamamlamış taşralı iki genç, evlerine otostop çekerek dönmeye çalışmaktadır. Yolculukları sırasında yanlışlıkla, içlerinden birinin öldürüldüğü bir kavgaya karışırlar. Hayatta kalan genç adamın yardımına, güçlü ve özgür ruhlu kamyon şoförü bir kadın yetişir. İkilinin yolculukları sürerken polis de genç adamı aramaktadır. 

Selanik Film Festivali’nden ödüllü zengin senaryosuyla eleştirmenlerden övgüler toplamış “Geçit”, yalın ve gerçekçi diyalogları, detaylarla süslü sahneleri ve oyuncularının kusursuz yorumuyla özgünlüğünü başından sonuna duyuran bir yol filmi.

Yönetmen: Vasiliki Eliopoulou
Senaryo: Vasiliki Eliopoulou
Görüntü Yönetmeni: Andreas Sinanos
Kurgu: Giorgos Triandafyllou
Müzik: Panayotis Kalatzopoulos
Oyuncular: Giorgos Ninios
Kariofillia Karabeti
Vangelis Liodakis
Vangelis Kazan
Zozo Zarpa
Zoe Salayanni
Yapımcı: Vasiliki Eliopoulou
Nikos Moustakas
Yapım: Greek Film Center

ÖDÜLLER

Selanik FF En İyi Senaryo 1990

 
VASILIKI ELIOPOULOU

1948’de Kozani’de dünyaya geldi. Sinema okudu. 1972’den başlayarak kısa film ve belgeseller yönetti. İlk uzun filmi “To perasma” ile Selanik Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü’nü aldı. Üçüncü ve şimdilik son filmi “Me mia kravgi” (1995) ile Selanik’te FIPRESCI Ödülü’nü kazandı. Aynı zamanda “Liuba and Other Fragrances” (2000), “Heart of the Hare” (2005), “Smith” (2010), “The Monster in the Subway” (2017) kitaplarının yazarıdır.

tr_TR