The Excursion

GEZİ

THE EXCURSION / EKDROMI
Yunanistan, 1966, mp4, S&B, 86’ 
Yunanca; Türkçe ve İngilizce Altyazılı

11 Haziran Cumartesi – 13:00
Sinopsis

Yıl 1941. Savaşın şiddeti artmıştır. Cephe hattına yakın küçük bir kasabada, teğmen Kostas’ın karısı Eirini ve yakın arkadaşları Çavuş Stratos birbirlerine aşık olurlar. Kostas bir görev sırasında yaralanıp hastaneye kaldırılınca, iki aşık birlikte kaçma planı yaparlar. Sınıra doğru çıkılan bu gezi, dönüşü olmayan bir yolculuğa dönüşecektir.
Takis Kanellopoulos’un trajik bir aşk hikâyesini perdeye taşıdığı “Gezi”, duyguların hüznüne ve ihtişamına dair lirik bir övgü. Filmin aşıkları öylesine keskin, tuhaf ve romantik bir tutkuya kapılmışlardır ki, büyülenmiş gibi hareket ederler ve kaderin çizdiği yolu izlerler. Eirini rolündeki Lili Papayianni’nin hipnotize edici performansından büyük destek alan film, Syrakos Danalis’un ödüllü görüntüleri ile de sinemada lirizmin doruk noktalarından.

Yönetmen: Takis Kanellopoulos
Senaryo: Giorgos Kitsopoulos
Görüntü Yönetmeni: Syrakos Danalis
Kurgu: Takis Kanellopoulos
Müzik: Nikos Mamangakis
Oyuncular: Lili Papayianni
Angelos Antonopoulos
Kostas Karagiorgis
Kostas Lachas
Yapımcı: Kostas Kanellopoulos
Yapım: Kostas Kanellopoulos

 
ÖDÜLLER

Selanik FF En İyi Görüntü Yönetimi, Onursal Ödül,
Yunan Film Eleştirmenleri Birliği Ödülü En İyi Ka-
dın Oyuncu & En İyi Müzik 1966

 

TAKIS KANELLOPOULOS

1933’te Selanik’te dünyaya geldi. İlk çıkışını “Macedonian Wedding (1960) adlı şiirsel etnografik belgeselle yaptı. 1962’de yönettiği ilk uzun filmi “Ouranos”, Cannes’da Altın Palmiye için yarıştı. Övgüler toplayan lirik bakışını sonraki filmlerinde de sürdürdü. 1990 yılında Selanik’te hayata veda etti.
He was born in Thessaloniki. He made his debut with the poetic ethnographic documentary entitled “Macedonian Wedding” (1960). His first full-length film “Sky” (1962) is a low-keyed look at war, contrasting it with moments from the previous peaceful life of the people concerned. The same lyricism characterizes all his films.

Exit mobile version
%%footer%%