THE IDLERS OF THE FERTILE VALLEY

BEREKETLİ VADİNİN TEMBELLERİ

The Idlers of the Fertile Valley / Oi Tembelides tis Eforis Koiladas
Yunanistan, 1978, DCP, S&B, 86’ 
Yunanca; Türkçe ve İngilizce Altyazılı

11 Haziran Cumartesi – 15:00
sinopsis

Köylü bir baba ve üç oğluna, beklemedikleri bir şekilde kırsalda bir mülk miras kalır. Heybetli ama klostrofobik bu villaya yerleşen aile üyeleri, çalışmadan, edilgen bir yaşam sürmeye başlar. Uyuşukluktan sadece yemek ve seks için çıkar ve küçük dünyaları içinde adeta yaşayan ölülere dönüşürler. Baba ve oğulları, tembelliğin karanlık zevki peşinde yavaş yavaş bozulmaya ve çürümeye başlayıp yıkıma doğru giderken, villada çalışan tek kişi olan hizmetçi kadın, irade gücünün ve eylemin temsilciliğini de yürütür.

Yeni Yunan Sineması’nın huzursuz edici filmleriyle tanınan yönetmenlerinden Nikos Panayotopoulos’un toplumsal çağrışımlarla dolu bu grotesk masalı, dönemin burjuvazisini derin ve keskin bir görüyle yorumluyor ve atmosferiyle ürküten, hiciv dolu bir alegoriye dönüşüyor. Buñuel’in “Burjuvazinin Gizli Çekiciliği” ve Ferreri’nin “Büyük Tıkınma” filmleriyle birlikte anılan bu kült eser, Locarno Film Festivali’nde Altın Aslan’ı kazanmıştı.

Filmin yenilenmiş dijital kopyası, Yunan Film Akademisi’nin “Motherland, I See You” projesi kapsamında hazırlanmıştır.

Yönetmen: Nikos Panayotopoulos
Senaryo: Nikos Panayotopoulos
(Albert Cossery’nin
romanından)
Görüntü Yönetmeni: Andreas Bellis
Kurgu: Giorgos Triandafyllou
Müzik: Gustav Mahler
Oyuncular: Olga Karlatou
George Dialegmenos
Nikitas Tsakiroglou
Dimitris Poulikakos
Vasilis Diamantopoulos
Kostas Sfikas
Ivi Mavridi
Thanasis Koniaris
Yapım: Alix Film Üretim Ltd.

ÖDÜLLER

Locarno FF Altın Leopar 1978
Selanik FF En İyi Kurgu, En İyi Set Tasarım, Yunan
Film Eleştirmenleri Birliği Ödülü En İyi Film 1978
Chicago FF Bronz Hugo 1978

NIKOS PANAYOTOPOULOS

1941’de Midilli’de dünyaya geldi. Atina’da film yapımı okudu ve kariyerine yönetmen yardımcısı olarak başladı. 1960-1973 yıllarında yaşadığı Paris’te Sorbonne Film Enstitüsü’nün kurslarına katıldı ve kısa filmler yönetti. 1973 yılında Atina’ya döndü ve bir yıl sonra çektiği ilk uzun filmi “Ta hromata tis Iridos” ile adeta şok etkisi yarattı. 1978’de ikinci filmi “Oi tembelides tis eforis koiladas” ile Locarno’da Altın Aslan Ödülü’nü kazandı. 2016’da Atina’da yaşama veda etti.

Exit mobile version
%%footer%%