The Photograph

FOTOĞRAF

THE PHOTOGRAPH / I FOTOGRAFIA
Yunanistan, 1986, mp4, Renkli, 86’ 
Yunanca; Türkçe ve İngilizce Altyazılı

10 Haziran Cuma – 21:00
sinopsis

Babası komünist olduğu için cunta döneminde zor zamanlar geçiren İlias Apostolou, sokakta bulduğu bir fotoğrafı da yanına alarak 1971’de Paris’e göç eder. 1950’den beri orada yaşayan ‘uzak akrabası’ Yerasimos Civas’a ulaşıp, ülkede kalabilmek için ondan yardım ister. Ancak fotoğraf hakkında söylenen yalanlar, bir dizi dramatik olayı tetikleyecektir.

Papatakis’in bu sürükleyici ve dokunaklı eseri, ülkesinden kaçmak isteyen Ilias ile sıla hasreti çeken Yerasimos arasındaki çatışmadan beslenerek Yunanistan’ın yakın tarihinin alegorisine dönüşüyor. İç Savaş’tan 1974’te demokrasiye geçişe kadarki 20 yıllık süreçte yaşanan tüm tutarsızlıkları iki saatten kısa bir sürede özetleyen “Fotoğraf”, tırmanışı bitmeyen olay örgüsü ve başrollerde Aris Retsos ve Christos Tsangas’ın olağanüstü performanslarıyla akıldan çıkmayacak, alaycı ve incelikli bir kara komedi.

Yönetmen: Nikos Papatakis
Senaryo: Nikos Papatakis
Görüntü Yönetmeni: Arnaud Desplechin
Aris Stavrou
Kurgu: Delphine Desfons
Müzik: Christodoulos Halaris
Oyuncular: Christos Tsangas
Aris Retsos
Zozo Zarpa
Christos Valavanidis
Despina Tomazani
Yapımcı: Nikos Papatakis
Yapım: Greek Film Center
Ikones Ltd.

ÖDÜLLER

Selanik FF En İyi Senaryo, Yunan Film Eleştirmen-
leri Birliği Ödülü En İyi Film 1986

NIKOS PAPATAKIS

1918’de Yunanistanlı bir ailenin çocuğu olarak Etiyopya’nın Addis Ababa kentinde dünyaya geldi. 1939’da Paris’e yerleşti ve “La Rose Rouge” isimli bir gece klübü kurdu. 1957’de politik nedenlerle New York’a gitti ve burada John Cassavetes’in “Shadows” (1958) filminin ortak yapımcısı oldu. “I Photografia”, Yunanistan’da çektiği ilk filmi oldu ve Selanik’te En İyi Senaryo Ödülü’nü aldı.

Exit mobile version
%%footer%%