The Roundup

ABLUKA

The Roundup / To Bloko
Yunanistan, 1965, DCP, S&B, 90’
Yunanca; Türkçe ve İngilizce Altyazılı

8 HAZIRAN Çarşamba – 16:00
SİNOPSİS

Alman işgalinin son dönemlerinde Atina’nın kalabalık mahallelerinden Kokkinia’da bir yaz gecesi, Kosmas adlı bir karaborsacı Alman devriyeleri tarafından tutuklanır. Ondan Direniş’teki insanları ispiyonlaması istenir; aksi takdirde idam edilecektir. Ertesi gün Kosmas, siyah bir maske takar ve evlerinden zorla alınıp meydana dizilen direnişçileri parmağıyla gösterir. Sürrealist yönetmen ve film kuramcısı Adonis Kyrou’nun, dünya prömiyerini yaptığı Cannes’da büyük tartışmalar koparmış filmi, 1944 yılında 300’den fazla insanın infaz edildiği ve Yunanistan tarihinin dönüm noktalarından olan Kokkinia Ablukası adlı olaydan yola çıkıyor. Yunan direnişinin ilk ve temel tasvirlerinden biri sayılan bu olayı Brechtyen bir tavırla yeniden yaratan “Abluka”, şiirsel gerçekçiliğin zirvelerinden sayılan finali ve Mikis Theodorakis imzalı müzikleri ile 40’ların baskı ve korku dolu ortamını seyircide derinden uyandırıyor.


Filmin yenilenmiş dijital kopyası, Yunan Film Akademisi’nin “Motherland, I See You” projesi kapsamında hazırlanmıştır.

Yönetmen: Adonis Kyrou
Senaryo: Adonis Kyrou
Gerasimos Stavrou
Jean-Paul Török
Görüntü Yönetmeni: Giorgos Panousopoulos
Grigoris Danalis
Kurgu: Panos Papakyriakopoulos
Müzik: Mikis Theodorakis
Oyuncular: Kostas Kazakos
Manos Katrakis
Kostas Bakas
Alexandra Ladikou
Giannis Fertis
Yapımcı: Dionisis Kourouniotis
Yapım: Grift Films

 

ÖDÜLLER

Selanik FF Onursal Ödül 1965

ADONIS KYROU

Sinemada gerçeküstücülüğün ilk kuramcılarından film yazarı ve yönetmen Adonis Kyrou, 1923’te Atina’da dünyaya geldi. 1951’de, Man Ray, André Breton, Hans Richter, Antonin Artaud gibi yazar ve felsefecilerin yazılarını yayımlayan ‘L’Age du cinéma’ dergisinin kuruculuğunu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. 50’lerin meşhur Fransız sinema dergisi ‘Positif’in ekibine katıldı ve burada çok sayıda makale yayımladı. 1957’de kısa film ve belgesellerle başladığı yönetmenlik
kariyerinde ilk uzun filmi olan “The Roundup”, 1966’da Cannes Film Festivali’nin Uluslararası Eleştirmenler Haftası’nda gösterildi ve hararetli tartışmalar yarattı.“Amour – érotisme & cinéma” (1957), “Le Surréalisme au cinéma” (1952 | 1963), “L’age d’or de la carte postale / Sinema Seyircisinin El Kitabı” (1966) kitaplarını da yazan Kyrou, avangard sinemanın ve sürrealist hareketin gerçek savunucularındandı. 1985’te Paris’te hayata veda etti.

Exit mobile version
%%footer%%