The Trojan Women

TROYALI KADINLAR

Trojan Women / Troades
Yunanistan, 1971, DCP, S&B, 86’ 
Yunanca; Türkçe ve İngilizce Altyazılı

12 Haziran Pazar – 18:00
sinopsis

Truva kraliçesi Hekabe, savaştan sonra krallığından geri kalan yıkımı izlemektedir. Truva’nın en korkusuz savaşçılarından biri olan oğlu Hektor savaşta ölürken, kızı Kassandra da şahit olduğu vahşetten dolayı aklını yitirmiştir. Hektor’un eşi Andromakhe, oğlu Astianax’ı tek başına büyütmek zorunda kalır. Bir gün Akhaların ulağı Talthybios, harap şehre gelir ve haberi verir: Kral Agamemnon ve kardeşi Menelaos, Truva’nın son erkek kraliyet üyesi olan Astianax’ın öldürülmesini ve soyunun tükenmesini emretmişlerdir. Kral ayrıca, Artemis rahibesi olan ve bakire kalmaya yemin etmiş Kassandra’yı cariyesi olarak istemektedir. Şehirlerinin düşmesinden sonra kölelikle karşı karşıya kalan kadınlar yas ve korkudan sıyrılır, öfkeli ve tutkulu bir savaşa girerler.
Sinemaseverlerin 1964 tarihli Oscarlı filmi “Zorba” ile yakından tanıdığı Michael Cacoyannis’in yönettiği “Troyalı Kadınlar”, Euripides’in MÖ 415 yıllarında yazılmış ve Truva Savaşı’nı konu alan üçlemesinin son halkasının sadık bir uyarlaması. Katharine Hepburn, Geneviève Bujold, Vanessa Redgrave ve Irene Papas gibi sinemanın dört ikonik kadın oyuncusunu buluşturan film, Alfio Contini’nin görüntüleri ve Mikis Theodorakis’in müzikleriyle de gerçek bir klasik.

Yönetmen: Michael Cacoyannis
Senaryo: Michael Cacoyannis
(Euripides’in aynı adlı
oyunundan)
Görüntü Yönetmeni: Alfio Contini
Kurgu: Michael Cacoyiannis
Müzik: Mikis Theodorakis
Oyuncular: Katharine Hepburn
Geneviève Bujold
Vanessa Redgrave
Irene Papas
Brian Blessed
Patrick Magee
Alberto Sanz
Yapımcı: Michael Cacoyannis
Anis Nohra
Yapım: Josef Shaftel Productions

ÖDÜLLER

Kansas City Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri
En İyi Kadın Oyuncu 1972
National Board of Review Ödülleri En İyi Kadın
Oyuncu 1972

MICHAEL CACOYANNIS

1922’de Kıbrıs’ın Limasol kentinde dünyaya geldi. Londra’daki Dramatik Sanat Okulu ve Old Vic School’da yönetmenlik eğitimi aldı. 1947’de oyuncu olarak başladığı sinema kariyerinde yönetmenliğe odaklanmaya karar verdi. 1952’de Atina’ya yerleşti ve “Kyriakatiko Xypnima” adlı ilk filmi ile 1954’te Cannes’da yarıştı. Başarısını “Stella” (1955), “Ilektra”, “The Trojan Women”, “Ifigenia” üçlemesi ve en bilinen filmlerinden “Alexis Zorbas” gibi filmlerle sürdürdü. Yunanistan’ın yanı sıra Avrupa ve Hollywood’da zamanının en iyi ve en seçkin oyuncularından birkaçıyla çalıştı. Aynı zamanda sahne ve opera yönetmenliği de yapan Cacoyannis, Shakespeare’in oyunlarını Yunancaya ve Euripides’i İngilizceye çevirdi; popüler birçok Yunan şarkısının da sözlerini yazdı. Selanik, Kudüs ve Kahire film festivallerinin yanı sıra Washington’daki Amerikan Yunan Enstitüsü tarafından Yaşam Boyu Başarı Ödülü ile onurlandırıldı. 2011’de Atina’da hayata veda etti.

Exit mobile version
%%footer%%