Z

ÖLÜMSÜZ (Z)

Z
Fransa, Cezayir, 1969, DCP, Renkli, 86’
Fransızca, Rusça, İngilizce; Türkçe ve İngilizce Altyazılı

8 Haziran Çarşamba – 13:00 
SiNOPSİS

Ünlü bir siyasetçi ve doktor, halka açık bir konuşma yaptıktan sonra, trafik kazası gibi görünen bir olay sonucu hayatını kaybeder. Ancak siyasi ortam göz önüne alındığında, bu kadar önemli bir aktivistin ölümü rahatsız edici sorulara yol açar. Olayın polis komplosu olduğu iddialarını yalanlamak için başlatılan soruşturmada yapılan otopsi, suikastın iktidar partisi tarafından tasarlandığını ortaya çıkarır. İnatçı bir yargıcın korkusuz tutumu, sorumluların saklanmasına izin vermeyecektir.
Altmışların sonlarında uluslararası bir sansasyon yaratmış Costa-Gavras filmi “Z”, nabız atışı başından sonuna durmayan sarsıcı bir siyasi gerilim. 1963 Mayıs’ında savaş karşıtı bir konuşma yaparken suikast sonucu öldürülen Yunan solcu aktivist Gregoris Lambrakis’ten esinlenerek Vassilis Vassilikos’un yazdığı aynı adlı romandan uyarlanan film, tüm dünyada toplumsal hareketlenmelerin ve savaş karşıtı seslerin çoğaldığı 60’ların sonunda büyük tartışmalar yaratmış ve hikâyenin nerede geçtiği belirtilmese de Yunanistan’da gösterimi uzun yıllar engellenmişti.
“Z”, Gavras’ın teknik olarak da cüretkâr bakışı, ritmik kurgusu, Raoul Coutard’ın etkileyici görüntüleri ve Mikis Theodorakis’in ikonik müziği ile zamansız bir başyapıt olmayı sürdürüyor.

Filmin yenilenmiş dijital kopyası, “Motherland, I See You” projesi kapsamında 2014 yılında, CNC’nin desteğiyle KG Productions tarafından hazırlanmıştır.

Yönetmen: Costa Gavras
Senaryo: Costa-Gavras
Ben Barzman, Jorge Semprun (Vassilis Vassilikos’un
romanından)
Görüntü Yönetmeni: Raoul Coutard
Kurgu Françoise Bonnot
Müzik: Mikis Theodorakis
Oyuncular: Yves Montand
Irene Pappas
Jean-Louis Trintignant
Francois Périer
Jacques Perrin
Yapımcı: Jacques Perrin
Ahmed Rachedi
Yapım: Reggane Films

 
 
ÖDÜLLER

Cannes FF En İyi Erkek Oyuncu, Jüri Ödülü 1969
New York Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri En İyi Film, En İyi Yönetmen 1970
Altın Küre Ödülleri Yabancı Dilde En İyi Film 1970
Akademi Ödülleri En İyi Kurgu, Yabancı Dilde En İyi Film 1970

COSTA-GAVRAS

Aktivist sinemanın simgesi ve Cinémathèque Française’nin başkanı olan Yunan-Fransız yönetmen Costa-Gavras, 1933’te dünya geldi.
Babası siyasi tutuklu olduğu için Yunanistan’da üniversite okumasına izin verilmeyince, 1951’de Sorbonne Üniversitesi’nde hukuk okumak için Fransa’ya gitti. Fransız Sinemateki’nde izlediği Yeni Dalga sineması örneklerinin yarattığı tutkuyu izleyerek meşhur Fransız film okulu IDHEC’te sinema eğitimine başladı. Henri Verneui, René Clair gibi yönetmenlerin yardımcılığını yaptı. 1965’te ilk uzun filmi “Compartiment Tueurs”ta (Cinayet Vagonu) çalıştığı Yves Montand ile ortaklıklarını, “Z”, “Missing” (Kayıp), “L’aveu” (İtiraf) ve “L’état de siège” (Sıkıyönetim) filmlerinde sürdürdü. 1975’te “Section spéciale” ile Cannes’da En İyi Yönetmen seçildi. Adını geniş kitlelere duyuran ve 60’lar sonunda uluslararası sansasyon yaratan filmi “Z” ile En İyi Yönetmen Oscar’ına aday gösterildi ve Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü’nü aldı. 1982’de çektiği “Missing”, Cannes’da Altın Palmiye’yi Yılmaz Güney ve Şerif Gören’in “Yol”
filmiyle paylaşırken, En İyi Uyarlama Senaryo dalında da Oscar’ın sahibi oldu. 1990’da “Music Box” filmi ile Berlinale’de Altın Ayı Ödülü’nü kazandı.

Exit mobile version
%%footer%%